توضیحات کامل :

گزارش کارآموزی حسابداری سیستم های حقوق و دستمزد در اداره کار و امور اجتماعی در 53 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


پیشگفتار   :

در طول دوره کارآموزی در اداره کار و امور اجتماعی استان قزوین ، با سیستم های حقوق و دستمزد در ادارات دولتی و سیستم حسابداری دولتی در یک ارگان با تعداد کارکنان بالا و پر مخاطب آشنا شدم که مشروح آموخته هایم را در این دوره که شامل مواردی از قبیل نحوه فعالیت سیستم های نرم افزاری ، نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات ، امنیت در شبکه های داخلی و  مواردی دیگر از این قبیل بود  .


فصل اول – معرفی اداره کار و امور اجتماعیتاریخچه:


درآبان ماه سال 1323دروزارت پیشه و هنر، اداره مستقلی به نام اداره كل كارتشكیل شد. این اداره كل ابتدا برای رسیدگی به اختلافات تصویبنامه ای تنظیم كردكه درفروردین ماه سال 1324به تصویب هیات وزیران رسید. اولین طرح قانون كاردر تاریخ 28 اردیبهشت ماه 1325 و در زمان تعطیلی مجلس به تصویب هیات وزیران رسید.
ازآنجا كه با تصویب قانون كار، سازمان كوچك اداره كل كار، قادر به حل و فصل امور كارگری نبود و از طرف دیگر یكی از گردانندگان حزب توده نیز در راس وزارت پیشه و هنر قرارگرفته بود و حكومت وقت به سبب مخالفتهای سیاسی حزب مزبور، مایل نبود اموركارگری كشور را سلطه و اختیار وی قراردهد. لذا با تصویب هیات دولت در 13/5/1325وزارتخانه جدیدی به نام ""وزارت كار وتبلیغات " از ادغام "اداره كل كار"، "اداره كل انتشارات و تبلیغات" و "اداره عمران و اصلاحات وزارت كشور" تشكیل و مامور اجرای قانون كارگردید. درسال 1325 مظفرفیروز به عنوان اولین وزیر وزارت كار و تبلیغات معرفی شد.
تاریخچه وزارت كار و امور اجتماعی را می توان به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی 1325 تا 1357 و 1357 تا 1382 تقسیم كرد.
درسال 1325 بعد از تصویب وزارت كار و تبلیغات توسط هیات دولت، سرانجام درسال 1328 اجازه قانونی تاسیس وزارت كار از طرف مجلس به دولت داده شد و وزارت كار موجودیت قانونی پیدا كرد.
هدف و وظایف وزارت كار و تبلیغات در بدو امر با توجه به شرایط اجتماعی و سیاسی آن زمان به شرح ذیل بود:
ایجاد مرجع بی طرف صلاحیتدار برای حل اختلافات كارگرو كارفرما و تمركز امور مربوط به كار و مراقبت در تهیه اجرای مقررات قانون كار و قانون كار و قانون بیمه كارگران و حمایت و تامین بهداشت و رفاه كارگران و برقراری روابط با تشكیلات بین المللی كار.

فصل دوم – آشنایی با مفاهیم شبکه در اداره کار و امور اجتماعی :
پیبشگفتار :

 

اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.
در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر ، هر کامپیوتر کاربر می تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپیوترهای دیگر همزمان بهره ببرد.
 دلایل استفاده از شبکه را می توان موارد ذیل عنوان کرد :

1 - استفاده مشترک از منابع :
استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه ، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.

2 - کاهش هزینه :
متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت .

3 - قابلیت اطمینان :
این ویژگی در شبکه ها بوجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند ، یعنی به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه نسخه های دوم وپشتیبان تهیه کرد ودر صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه " بعلت از کارافتادن سیستم " از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی،، فعالیت وآمادگی دایمی سیستم را افزایش می دهد.

4 - کاهش زمان :
یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای ، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می یابد.

5 - قابلیت توسعه :
یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد وتبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات وتجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.

6 - ارتباطات:
کاربران می توانند از طریق نوآوریهای موجود مانند پست الکترونیکی ویا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام هایشان را مبادله کنند ؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد".
در طراحی شبکه مواردی که قبل از راه اندازی شبکه باید مد نظر قرار دهید شامل موارد ذیل هستند:

1 - اندازه سازمان
2 - سطح امنیت
3 - نوع فعالیت
4 - سطح مدیریت
5 - مقدار ترافیک
6 – بودجه

نتیجه گیری :
در طول دوره کارآموزی در اداره کار و امور اجتماعی  با اطلاعاتی فنی و  تجارتی ارزشمند آشنا شدم ، فعالیت در یک اداره پر مخاطب  فنی بزرگ و  همچنین آشنایی از نزدیک با فعالیت های اجرایی یک ارگان دولتی  با دایره فعالیت گسترده که در تمامی شاخه های کامپیوتر فعال میباشد  و همچنین نگهداری و پشتیبانی شبکه  محلی شرکت و همچنین سیستم های نرم افزاری موجود در این ارگان تجارب مفیدی را برای ما در جهت ورود به بازار کار مهیا نمود.