توضیحات کامل :

پروژه کارآفرینی كتـاب‌های الكتـرونیكی «پرتـو» در 40 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

مقدمه

 

سپاس بیكران پروردگار را كه به انسان قدرت اندیشیدن بخشید تا به یاری این موهبت راه تعالی و ترقی را بپیماید و عنایت الهی شامل حال ما باشد تا به بضاعت اندك علمی خود در خدمت آینده‌سازان كشور عزیزمان و به خصوص روشن‌دلان عزیز باشیم.

برنامه‌نویسی به منظور طراحی و نوشتن یك برنامه برای انجام دادن كارها توسط كامپیوتر در حداقل مدت زمانی و سهولت كاری است، بدین منظور ما تصمیم به پا گذاشتن در این عرصه را گرفتیم و برنامه‌ای را طراحی كردیم كه توسط آن می‌توان كتاب‌هایی كه از پیش در آن برنامه‌ریزی شده است را در محیطی كاملا گرافیكی مطالعه كرد.

در این پروژه سعی شده مطالب كلی و سنگین كتاب‌های درسی را در قالبی آسان و قابل درك به كاربران ارائه دهیم.

توصیف طراح و كسب و كار

مؤسسه پرتو سعی دارد با استفاده از برنامه‌نویسی یكی از علوم روز دنیا، كتاب‌ و صفحات خسته آن‌ را به محیطی جذاب و با نشاط تبدیل كند كه بهره‌برداری از محتویات آن برای عموم راحت‌تر و كاربردی‌تر باشد.

خدمات ارائه شده در واحد تولیدی ما تولید CD های آموزشی است كه ابتدا مطلب مورد نظرراآموزش داده وسپس روش حل مسئله با تمرین راارائه می دهد و در صورت توانایی حل مسئله توسط كاربر، وی‌ می‌تواند به  مرحله آخر كه شامل سرگرمی و بازی است شود كه هدف تشویق كاربر جهت تلاش برای یادگیری بهتر و مفهومی مطالب می‌باشد و تا كاربر پاسخ صحیح به سؤالات را ندهد وارد مرحله سرگرمی نمی‌شود و این ویژگی CD های آموزشی‌ها می‌باشد زیرا CD های آموزشی موجود در بازار جواب حل مسئله قبل از یادگیری كامل در دسترس كاربر می‌باشد.

ضمنا در بازار نمونه‌هایی از این برنامه از پیش طراحی شده وجود دارد ولی ویژگی بارزی كه در برنامه ما وجود دارد این است كه علاوه بر افراد معمولی افراد نابینا هم كه به دلایل كاهش توانایی‌های جسمی مطالعه كتاب‌های قطور با حجم بالا برایشان مشكل و یا نیاز به زمان طولانی دارد می‌توانند بسیار راحت مانند سایر افراد از این كتاب‌ها استفاده كنند.

به طوری كه افراد نابینا با صدای خود (به وسیله میكروفون) می‌توانند صفحات و مطالب مورد نظرشان را فرا بخوانند و یا مطالب مورد نظر خود را جستجو یا فراخوانی كنند بدین ترتیب كه برنامه طوری طراحی شده كه می‌تواند فرامین صوتی را از كاربرد دریافت و اجرا نماید و هم‌چنین توانایی خواندن مطالب به صورت صوت و صدا را هم دارد.

بدین ترتیب ما برای اجرای این پروژه با استفاده از نرم‌افزار Set Audio برای ضبط صدا و نرم‌افزارهای Visual Basic و Access برای مدیریت فایل‌ها و نوشتن برنامه‌ها، نرم‌افزار Pluigin و كلیپ آرت نیاز داریم و كتاب‌های درسی، علمی، ادبی و ... را طراحی و به صورت كتاب‌های الكترونیكی بر روی CD ارائه می‌دهیم.

ضمنا CD های تهیه شده دارای قفل می باشد وفقط برای یک بار روی سیستم قابل اجرااست .

ضمنا كسب و كار در ابتدا در خانه راه‌اندازی می‌شود، سپس بعد از كسب موفقیت و سود، محیطی مناسب را بدین منظور اجاره می‌كنیم.

سرمایه اولیه برای راه‌اندازی طرح مبلغ 22000000  ریال می‌باشد كه باکمک خانواده ها و پس‌اندازهای شخصی اعضای گروه تأمین می‌شود. ضمنا راه اندازی وفروش  CD ها از مهرماه  1387 می باشد.


امكان‌سنجی

جغرافیایی و مكانی

كسب و كار ما به شرایط آب و هوا ارتباطی ندارد و ما می‌توانیم در هر آب و هوایی به كارمان ادامه دهیم. پروژه ما در ابتدا كه از خانه شروع می‌شود، ارتباطی به مكان ندارد، ولی بعد كه كارمان توسعه داده می‌شود، باید مكان كار خود را نسبت به موقعیت منطقه بسنجیم كه بهتر است كار خود را در مناطقی كه مدارس و رفت و آمد بیشتری دارند، آغاز كنیم.

فرهنگی

با توجه به هزینه بالای پرداختی به معلم خصوصی و نیاز دانش‌آموزان به مطالب و مفاهیم كمك درسی و اهمیتی كه خانواده به امر تحصیل فرزندانشان می‌دهند، این CD های آموزشی مقبولیت خوبی بین خانواده‌های شهر ما دارد و با توجه به اینكه نابینایان هم امروزه مطالعه می‌كنند، بنابراین CD‌ های آموزشی ما می‌تواند مورد استفاده آنها قرار گیرد.

اقتصادی

به دلیل اهمیتی كه خانواده‌ها به پیشرفت تحصیلی فرزندانشان می‌دهند و چون هزینه CD ها نسبت به هزینه معلم خصوصی كمتر می‌باشد و ما سعی می‌كنیم با بهزیستی هم قراردادی ببندیم تا CD های آموزشی ما برای نابینایان مورد استفاده قرار گیرد، پیش‌بینی می‌كنیم فروش بالایی داشته باشیم، ضمنا چون كسب و كار ما خانگی است، هزینه تمام شده كسب و كار پایین می‌باشد.

نیازسنجی

فعلا در سطح مشهد دو شركت تولید CDهای آموزشی به نام‌های نسل جوان و افق شرق وجود دارد و ایده جدیدمان در كار این است كه کاربر بدون جواب به سؤالات نمی تواند وارد مرحلة آخر كه همان سرگرمی و بازی‌ها می‌باشد ‌شود و علاوه بر آن افراد نابینا هم با مشكلات زیادی از قبیل مطالعه كتاب‌های كمك درسی و ... محروم هستند از طرح ما استقبال خوبی به عمل می‌آورند.

مجوزها

به دلیل اینكه كسب و كار به صورت خانگی شروع می‌شود، در اول كار نیازی به مجوز نداریم، اما در صورت توسعه كسب و كار برای گرفتن مجوز باید مراحل ذیل را طی كنیم:

- به مؤسسه آموزش فرهنگی و هنری مراجعه كنیم كه این خودش زیرمجموعه‌ای دارد.

- باید به وزارت فرهنگ و ارشاد مراجعه كنیم كه زیر نظر آموزش و پرورش یا سازمان فنی و حرفه‌ای باشد.

- این كه این مؤسسه چه كسانی را تأیید می‌كند: لیسانس، مجرد، متأهل و ... كه بستگی به محیط فعالیت دارد و برای مجوز گرفتن CD های آموزشی باید به مؤسسه فرهنگ و ارشاد مراجعه كنیم.